Pożyczka gotówkowa — czym różni się od karty kredytowej?

Choć pożyczka gotówkowa i karta kredytowa zapewnią Ci dodatkowy zastrzyk gotówki, specy-fika obu produktów jest zupełnie inna. W artykule wyjaśnimy, czym się od siebie różnią. Pod-powiemy także, która z nich okaże się lepszym wyborem.

W dzisiejszych czasach możliwość finansowania bieżących wydatków i długo planowanych celów jest niemal nieograniczona. Jednym ze sposobów na pozyskanie dodatkowych środków jest sięgnięcie po nowoczesne produkty finansowe — pożyczkę gotówkową lub kartę kredytową. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie za sobą niosą, warto wybrać ten, który precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby. Jak działa karta kredytowa i pożyczka gotówkowa? Jakie są najważniejsze różnice między nimi?

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów gotówkowych przybiera formę wskazanego przez kredytodawcę odnawialnego limitu środków. Jego kwota zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej, którą bank — przed wydaniem decyzji o przyznaniu karty — dokładnie zweryfikuje. Przy pomocy karty kredytowej bezpiecznie i wygodnie zapłacisz za zakupy i usługi, zarezerwujesz nocleg w hotelu, wypożyczysz auto i kupisz bilety lotnicze. W przeciwieństwie do karty debetowej karta kredytowa nie jest powiązana z rachunkiem osobistym, a jej spłata odbywa się na specjalny rachunek techniczny. Choć zadłużenie na karcie możesz spłacać dowolnymi kwotami, w dowolnych odstępach czasu, zadbaj o to, aby regularnie przelewać na konto techniczne choćby minimalną wskazaną przez pożyczkodawcę kwotę spłaty. Z reguły wynosi ona 5% kwoty zadłużenia.

Sprawdź!
Ile kosztuje elektryczna hulajnoga? Czym wyróżnia się dobry model hulajnogi elektrycznej?

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa jest popularnym produktem oferowanym przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Przybiera formę jednorazowego przelewu na konto pożyczkobiorcy, a jej spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 10 lat. Pozyskane z pożyczki gotówkowej środki możesz przeznaczyć na dowolny cel niezwiązany z prowadzoną działalnością. Może być to remont mieszkania, kupno wymarzonej wycieczki czy jednośladu.

Różnice pomiędzy pożyczką a kartą kredytową — podsumowanie

Oto najważniejsze różnice pomiędzy kartą kredytową a pożyczką gotówkową.

1. Forma wypłaty środków

Pożyczka gotówkowa przyjmuje formę jednorazowego przelewu środków na konto pożyczkobiorcy. Karta kredytowa to plastikowa karta ze wskazanym przez pożyczkodawcę odnawialnym limitem środków. Każda transakcja wykonana przy pomocy karty pomniejsza limit, każda spłata go odbudowuje.

2. Forma spłaty

Pożyczkę gotówkową będziesz spłacał w miesięcznych, równych ratach. Kartę kredytową możesz spłacać dowolnymi kwotami (pamiętaj przy tym o konieczności dokonania spłaty minimalnej) w dowolnych odstępach czasu.

3. Formalności

Jeśli złożysz wniosek o kartę kredytową, bank drobiazgowo zweryfikuje Twoją zdolność kredytową. Aby to zrobić, poprosi nie tylko o dokument tożsamości i wypełniony wniosek, ale także o zaświadczenia potwierdzające wysokość i źródło dochodu. W przypadku pożyczki rodzaj wymaganych dokumentów często zależy od kwoty finansowania. W przypadku niewielkich kwot często potrzebny jest wyłącznie dowód, wypełniony wniosek oraz — opcjonalnie — wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich 3 lub 6 miesięcy. Pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń to skuteczny sposób na jeszcze szybsze i wygodniejsze pozyskanie dodatkowych środków.

Sprawdź!
Catering dietetyczny – cena: Opłacalność i korzyści

Pożyczka czy karta kredytowa — który produkt warto wybrać?

To, który z produktów okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz pozyskać dodatkowe środki na sfinansowanie określonego celu — remontu mieszkania, zakupu wymarzonego auta czy motocykla, strzałem w dziesiątkę będzie niedroga pożyczka gotówkowa. Dzięki stałej racie zachowasz kontrolę nad domowym budżetem i będziesz mógł precyzyjnie planować wydatki. Jeśli przy pomocy dodatkowych środków chcesz finansować codzienne wydatki (robić zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, płacić za usługi, rezerwacje pokoi w hotelach czy bilety lotnicze), Twoje potrzeby świetnie spełni karta kredytowa.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/837714,kredyty-gotowkowe,kredyt-gotowkowy-czy-karta-kredytowa,1,1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *