Jak zacząć inwestować w złoto fizyczne?

Złoto w postaci sztabek i monet cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. Królewski kruszec jest uznawany za bezpieczną przystań inwestorów – w długim terminie chroni kapitał przed działaniem inflacji i zawirowaniami na rynkach finansowych. Jednocześnie nie każdy wie, że w złoto fizyczne można zainwestować, posiadając już kilkaset złotych. Od czego zacząć i o czym warto pamiętać?

Co rozumiemy przez złoto inwestycyjne?

Nie każdy złoty produkt ma charakter inwestycyjny (jest nastawiony na przechowanie kapitału w czasie). Zgodnie z obowiązującym prawem, fizyczne złoto inwestycyjne, to sztabki i monety bulionowe wysokiej próby, tzn. wykonane w całości lub prawie w całości ze złota – bez domieszek innych kruszców. Sztabki powinny składać się z królewskiego metalu w minimum 99,5% (próba 995 tysięcznych), a monety – minimum 90% (próba 900 tysięcznych). W przypadku monet istnieją także dodatkowe warunki: powinny być wybite po 1 800 roku, być (obecnie lub w przeszłości) obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia i być sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w wyrobie.

Złotem inwestycyjnym nie jest biżuteria ani złote przedmioty ozdobne. Do tej grupy nie zaliczymy też monet historycznych. Wartość tych przedmiotów nie wynika przede wszystkim z rynkowej ceny złota – wyraźny wpływ na finalną wycenę wyrobu ma na przykład koszt pracy jubilera, estetyka wykonania, wartość sentymentalna, czy ograniczona dostępność w przypadku wyrobów kolekcjonerskich. Z kolei cena wyrobów inwestycyjnych wynika przede wszystkim z ceny rynkowej złota (niewielki wpływ ma też marża sprzedawcy i innych podmiotów zaangażowanych w sprzedaż).

Jak rozpoznać sztabki i monety inwestycyjne?

Sztabki to zwykle gładkie bryły, na których powierzchni wybito najważniejsze informacje, takie jak rok produkcji, nazwa producenta, waga i czystość. Z kolei monety bulionowe są wybijane zgodnie z tradycją menniczą – posiadają awers i rewers, bogate zdobienie, a często także określony nominał (który ma wartość symboliczną – jest dużo niższy niż rynkowa wartość wyrobu). Zdobienie monet nawiązuje zwykle do kraju pochodzenia – na awersie znajdziemy często podobiznę monarchy, a na rewersie wybrany symbol narodowy. Przykłady to Australijski Kangur i Kanadyjski Liść Klonu (z podobizną Karola III, wcześniej Elżbiety II), czy Krugerrand.

Sprawdź!
Jak długo trwa postępowanie restrukturyzacyjne?

Dostępne dla każdego inwestora

Sztabki są dostępne w wielu wariantach wagowych – od 1 grama do kilograma i więcej. Jak powiedzieliśmy, cena zależy przede wszystkim od rynkowej ceny kruszcu w momencie sprzedaży (i zawiera niewielką marżę sprzedawcy). W styczniu 2024 roku złoto wyceniane jest na nieco ponad 2 000 dolarów za uncję. Sztabkę o wadze 1 grama kupimy już za około 300 zł, a o wadze 1 kilograma – za około 263 000 zł. Popularne wśród inwestorów warianty sztabek to między innymi 5 g, 10 g, 20 g, 31,1 g (1 uncja trojańska), 50 g, 100 g, 250 g i 500 g.

Sprawdź sztabki o wadzę 10 g w sklepie internetowy ASCOIN: https://ascoin.pl/product-pol-79-Sztaba-zlota-LBMA-10-g.html

Monety bulionowe najczęściej są dostępne w wadze 1 oz, czyli 31,1 g. Za taką monetę trzeba dziś zapłacić około 8 500 zł. Podobnie jak w przypadku sztabek, dostępne są również produkty o niższej masie – złote monety 1/10 uncji można obecnie kupić za około 900 zł.

Jak kupić złoto bezpiecznie?

Kluczowy jest wybór odpowiedniego sprzedawcy. Najlepiej, jeśli jest to profesjonalny dealer metali szlachetnych, prowadzący działalność gospodarczą związaną z obrotem kruszcami. Takie podmioty posiadają fizycznie salony sprzedaży i jednocześnie prowadzą sprzedaż internetową. Produkty kupisz z ubezpieczoną przesyłką w sklepie ASCOIN (wiele z nich jest wysyłane w 24h), a także w salonie w Warszawie (przy ul. św. Barbary 4). 

Kupując złoto fizyczne, warto zwrócić uwagę na wyroby producentów akredytowanych przez LBMA – instytucję regulującą globalny rynek złota. Tacy producenci, to między innymi Valcambi Suisse, Metalor, PAMP i Argor-Heraeus.

Sprawdź!
Kup teraz, zapłać później. Jak to działa?

Warto wiedzieć, że fizyczne złoto inwestycyjne jest w Polsce zwolnione VAT, a sprzedając je z zyskiem po minimum 6 miesiącach, nie trzeba płacić podatku dochodowego na zasadach ogólnych ani podatku Belki.

Treść promocyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *