Kup teraz, zapłać później. Jak to działa?

Forma odroczonej płatności za zakupy internetowe zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, to wygoda i ułatwienie dla klientów, którzy mogą kupić produkt mimo chwilowego braku środków na koncie. Zatem gdzie tkwi haczyk? Czy warto korzystać?

Jeśli choć raz zdarzyło ci się porzucić myśl o zakupie wymarzonej sukienki, nowego telefonu, ulubionych perfum z powodu braku pieniędzy, być może zechcesz wypróbować opcję odroczonej płatności. Oznacza to, że możesz zrealizować marzenie i zapłacić za nie w późniejszym terminie! Musisz jednak pamiętać, że ta forma płatności nie jest niczym innym jak pożyczką – należność musisz uregulować w wyznaczonym terminie. Decyzję podejmuj rozważnie i tylko wtedy, gdy masz pewność, że w porę oddasz pieniądze.

Jak działają odroczone płatności?

Jeśli masz ochotę kupić ulubione perfumy Lanocome La Vie Est Belle, ale akurat jesteś przed wypłatą i nie możesz sobie na to pozwolić, nie musisz porzucać myśli o zakupie. Z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe. I wcale nie chodzi o skomplikowaną procedurę z weryfikacją twojej zdolności kredytowej. Płatność odroczona jest rozwiązaniem wygodnym i maksymalnie uproszczonym. Musisz jednak spełnić kilka warunków, ponieważ firma płacąca za twoje zakupy potrzebuje zabezpieczenia. Aby skorzystać z opcji „kup teraz, zapłać później”, musisz być pełnoletni – zazwyczaj wymogiem jest 18 lat, jednak w niektórych przypadkach nawet 23. 

Konieczne może być zarejestrowanie się, co wiąże się z udostępnieniem firmie danych osobowych – numeru telefonu, adresu e-mail, numeru PESEL. Niektóre podmioty wymagają przesłania skanu dowodu osobistego lub wykonania symbolicznego przelewu weryfikacyjnego. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko związane z udzieleniem ci pożyczki na zakupy i ewentualnie umożliwić odzyskanie długu. Każda firma ustala własne zasady działania płatności odroczonej – inny może być czas na spłatę należności, wysokość odsetek za zwłokę, minimalna i maksymalna kwota zakupów. 

Sprawdź!
Kredyt lub pożyczka na założenie fotowoltaiki – jak je zdobyć?

Ryzyko związane z odroczoną płatnością

„Kup teraz, zapłać później” to błyskawiczny kredyt konsumencki, wygodna forma płatności za zakupy online. Odroczona płatność jest rozwiązaniem, po które możesz sięgnąć w kryzysowych sytuacjach, np. gdy musisz kupić prezent, wyprawkę szkolną, czy nową kurtkę dla malucha, ale akurat brak ci odpowiedniej kwoty. Czasem możesz też zaszaleć i zrobić przyjemność sobie, np. kupić perfumy Lancome Miracle, o których myślisz już od dłuższego czasu. 

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, sprawdź, na jakie ryzyko się narażasz:

  • odsetki naliczane są za każdy dzień zwłoki;
  • brak wpłaty może skutkować przekazaniem sprawy do firmy windykacyjnej, a nawet wpisem do rejestru osób zadłużonych;
  • kłopoty ze spłaceniem należności pogorszą zdolność kredytową i mogą oznaczać problem z otrzymaniem wsparcia po raz kolejny.

Płatność odroczona to po prostu kupowanie na kredyt, dlatego zawsze należy zachować ostrożność i kierować się zdrowym rozsądkiem. Z opcji korzystaj wtedy, gdy wiesz, że spokojnie spłacisz swój dług w wyznaczonym czasie. Niech będzie to forma wsparcia, wygodna alternatywa, a nie sposób na wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

„Kup teraz, zapłać później” dla wielu brzmi jak obietnica łowów w ulubionych sklepach. Może jednak oznaczać pułapkę, jeśli nie będziesz korzystać z tej możliwości rozsądnie. Przed wyborem opcji płatności odroczonej, przeczytaj dokładnie zasady, sprawdź, ile masz czasu na spłatę należności. Pamiętaj, że warunki mogą się różnić w zależności do firmy!

Sprawdź!
Kredyt na otwarcie działalności

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *