Kredyt na otwarcie działalności

Jako przyszły przedsiębiorca zastanawiasz się nad kredytem na otworzenie własnej działalności, ale będzie to Twoja pierwsza przygoda z kredytami i działalnością gospodarczą? W tym artykule na podstawie przykładu dowiesz się z jakimi kosztami powinieneś się liczyć i o czym musisz pamiętać jako świeżo upieczony przedsiębiorca.

Kredyt na rozpoczęcie działalności gospodarczej to nic innego jak finansowanie przez bank kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę. Kapitał z kredytu można przeznaczyć zarówno na wynajęcie, bądź kupno lokalu, jak i na opłacenie faktur bądź pracowników. Na dzień dzisiejszy banki proponują kilka wariantów kredytowania przedsiębiorcy, a głównymi  z nich są :

  • kredyt gotówkowy– czyli pożyczka na dowolne cele firmowe;
  • kredyt inwestycyjny – umożliwiający sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia, na przykład zakupu nowych maszyn;
  • kredyt obrotowy– pozwalający pokryć bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności;
  • limit odnawialny na koncie – zapewniający stały dostęp do dodatkowych środków w ramach bieżącego rachunku firmowego;
  • leasing – czyli możliwość odpłatnego użytkowania określonego przedmiotu leasingu, na przykład maszyny, urządzenia lub samochodu.

Jak zobrazować koszty początkującego przedsiębiorcy?

Na przykładzie kawiarni Ani postaramy się zobrazować koszty z jakimi musi zmierzyć się mały biznes i które będą ciążyć na barkach przedsiębiorcy. 

Ania po kilku latach pracy jako kelnerka w restauracji stwierdziła, że w obecnym zawodzie nie może liczyć na awans i podwyżkę. Postanowiła spróbować swoich sił jako przedsiębiorca w branży którą zna od zaplecza i czuje się na siłach aby poprowadzić własną kawiarnię. Pierwszym z kosztów, jakie napotkała był koszt wynajęcia lokalu, który obowiązywał od początku zawarcia umowy tj około 3000 zł/miesięcznie +media. Po wyborze lokalu w kawiarni trzeba było przeprowadzić remont oraz zakupić wyposażenie sali, kuchni z zapleczem, oraz dostosować wszystko pod wymogi SANEPID-u. Remont wyniósł 24000 zł, a zakup stołów, kanap, blatów roboczych, oraz małego AGD 30000 zł. Jako, że sercem kawiarni jest ekspres do kawy oraz sama kawa, Ania kupując sprzęt i duży zapas kawy z górnej półki wydała na ten cel również 30000 zł. Towar taki jak mleko, cukier, filtry do kawy, czy opakowania jednorazowe tak jak i czynsz będą kosztem comiesięcznym. Kolejnym ważnym wydatkiem nowo powstającego lokalu jest budżet na media, reklamę oraz ulotki – na ten cel Ania wydała 2000 zł po to, aby od pierwszego dnia w kawiarni zagościł tłum kawoszy. Koszt utrzymania pracowników jest minimalny, Ania poza swoim wynagrodzeniem opłaca 1/2 etatu kelnerce, która będzie jednocześnie baristą. Dużym miesięcznym wydatkiem będzie opłata ZUS-u, oraz zaliczek na poczet Urzędu Skarbowego, tutaj w zależności od przychodu kawiarni kwota będzie różna. Załóżmy, że na start będzie to około 2000 zł miesięcznie. Auto firmowe z odpowiednią pojemnością bagażnika na hurtowe zakupy to kolejny koszt w granicach 1000 zł miesięcznie plus koszt paliwa. Ubezpieczenie lokalu, oraz abonament usług prawnych (bardzo przydatny podczas korespondencji z urzędami) to koszt około 300 zł miesięcznie. Koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej Ani zakładając, że od momentu wynajmu lokalu otworzyła kawiarnię miesiąc później to aż 62 8000 zł. Dzięki finansowaniu zewnętrznemu, za pomocą kredytu na otwarcie działalności Ania mogła spełnić swoje marzenie i uniezależnić się finansowo kończąc swoją przygodę z pracą na etacie i zaczynając nowy rozdział w swoim życiu.

Sprawdź!
Czy można wziąć pożyczkę online, będąc na zwolnieniu lekarskim?

Jeśli szukasz przepisów na kawę mrożoną zobacz: https://glodnapolka.pl/kawa-mrozona-thermomix/

Czy kredyt na rozpoczęcie działalności można uzyskać od ręki?

W zasadzie banki chętniej udzielają pożyczek gotówkowych podmiotom które na rynku utrzymują się dłużej niż 12/24 miesiące. 

Nie oznacza to jednak, że oferty nie są kierowane również do świeżo upieczonych przedsiębiorców. Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie polecanego doradcy kredytowego, który w kompetentny sposób na podstawie Twojego planu oraz Twojej zdolności kredytowej zasugeruje najbezpieczniejsze i najkorzystniejsze rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *