Zastanawiasz się, co to jest karta kredytowa? Banki wydają ją praktycznie każdemu, kto zakłada nowy rachunek bankowy. Sprawdź, jak działają limity kredytowe oraz jak korzystać z funkcjonalności karty.
Zastanawiasz się, co to jest karta kredytowa? Banki wydają ją praktycznie każdemu, kto zakłada nowy rachunek bankowy. Sprawdź, jak działają limity kredytowe oraz jak korzystać z funkcjonalności karty.
Karta kredytowa jest produktem finansowym, który umożliwia korzystanie z dodatkowych środków na koncie. Wszelkie zakresy kredytowe przyznawane są dopiero po określeniu zdolności finansowej klienta. Pamiętaj, że przyznany zasięg kredytowy musisz spłacić w określonym terminie. W przeciwnym razie bank naliczy odsetki oraz prowizje za ewentualne opóźnienia. Dowiedz się, jak złożyć wniosek o kartę kredytową oraz w jaki sposób z niej korzystać. Oto kilka najważniejszych informacji, które są przydatne!
Karta kredytowa pod względem działania jest bardzo prostym produktem finansowym. Jeśli chcesz mieć dostęp do dodatkowych środków, koniecznie wykorzystaj w tym celu kartę kredytową. Pamiętaj, że w ramach takich produktów bankowych możesz też liczyć na okres bezodsetkowy. Jeśli w tym czasie spłacisz kartę, nie poniesiesz praktycznie żadnych kosztów z tego tytułu.
Oznacza to, że kiedy płacisz kartą, środki nie będą pobierane z twojego prywatnego konta. Karta kredytowa jest więc swego rodzaju kredytem. Podstawową różnicą jest jednak brak konieczności składania każdorazowo wniosku o skorzystanie z granicy finansowej. Wniosek online to najwygodniejsza opcja. Większość instytucji finansowych nie wymaga założenia konta osobistego, w celu przyznania karty kredytowej. Pamiętaj jednak, że jego posiadanie znacznie przyśpieszy proces wnioskowania.
Limit bankowy to rodzaj karty, którą otrzymasz dopiero po złożeniu dyspozycji w banku. Instytucja na tym etapie może poprosić o dostarczenie zaświadczenia o dochodach oraz ewentualnych zobowiązaniach finansowych. W niektórych przypadkach musisz udostępnić też wyciągi ze swojego konta. W wielu bankach wniosek złożysz wygodnie w aplikacji mobilnej.
Banki najchętniej przyznają karty osobom pracującym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nie jest to jednak wymóg, którego nie da się obejść. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, jaki jest koszt obsługi karty, a także RRSO. Pod względem wizualnym karta kredytowa wygląda tak samo, jak debetowa. Otrzymasz ją bez problemu nawet w banku, gdzie nie masz jeszcze rachunku osobistego. Podstawowym warunkiem do wydania karty kredytowej jest posiadanie zdolności finansowej.
Jako posiadacz karty kredytowej musisz wiedzieć, jak działa bankowość tego typu. Każda transakcja przy pomocy karty kredytowej jest wykonywana natychmiastowo. Środki potrzebne na jej zrealizowanie pobierane są z rachunku kredytowego z określonym limitem, który został przyznany na początkowym etapie wnioskowania o kartę. Chcesz wiedzieć, jak korzystać z karty? Pamiętaj, że w niektórych sytuacjach nie musisz płacić za kartę kredytową. Jeśli nie korzystasz z przyznanego kredytu, nie obowiązują cię żadne opłaty i prowizje.
Chcesz dowiedzieć się, jaki jest miesięczny koszt posiadania karty kredytowej? A może zastanawiają cię różnice pomiędzy kartą debetową a kredytową? Rachunek karty w ramach limitu kredytowego przeznaczony jest głównie do transakcji bezgotówkowych. Chcesz wypłacić środki w bankomacie przy pomocy karty kredytowej? W tym przypadku licz się z prowizją za taką transakcję.
Podstawową różnicą jest fakt pobierania środków z osobnego rachunku kredytowego, a nie z konta osobistego klienta banku. Dodatkowo karta w ramach kredytu w instytucji finansowej wymaga uregulowania zadłużenia w określonym terminie. W przeciwnym razie powstanie zadłużenie, a bank ma prawo naliczyć wysokie prowizje za opóźnienia. Karta debetowa jest ściśle przypisana do konta w banku i to właśnie z niego pobierane są pieniądze w ramach realizowanych transakcji. Dodatkowo przy pomocy karty płatniczej bez problemu wybierzesz pieniądze z bankomatu bez żadnych prowizji.
Przejrzysta karta kredytowa to taka, dla której warunki limitu znasz już na początku korzystania. Okres rozliczeniowy w przypadku takich wierzytelności wynosi 30 dni. Każdy bank jednak ma inne wymagania odnoszące się do okresu bezodsetkowego oraz odsetkowego. Najczęściej spotkasz się z takimi warunkami, jak:
Oznacza to, że w trakcie korzystania z limitu na karcie masz nawet dwa miesiące na uregulowanie zadłużenia bez większych kosztów. Dokładny czas zwrotu pożyczonych środków określa zawsze umowa z bankiem. Chcesz wiedzieć, jak spłacić kartę? Wystarczy, że wykonasz jeden przelew bezpośrednio na rachunek karty. W ten sposób spłacisz zadłużenie praktycznie natychmiastowo. Zrób to odpowiednio wcześnie, a unikniesz praktycznie całkowicie kosztów finansowania. Pamiętaj, że spłata zadłużenia po terminie uprawnia bank do zwiększenia całkowitego kosztu kredytu. Finalnie całkowita kwota do zapłaty będzie powiększona o prowizję i oprocentowanie naliczone w ramach opóźnienia w spłacie.
Do spłacenia karty możesz wykorzystać przelew natychmiastowy. To szczególnie dobra opcja, jeśli realizujesz go w ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Dokonanie przelewu na pokrycie limitu karty w terminie, pozwoli ci na jego ponowne wykorzystanie w następnym okresie rozliczeniowym.
Planujesz złoży wniosek o przyznanie limitu kredytowego? Koniecznie weź pod uwagę rodzaj karty, jaki wybierzesz. W tym przypadku zdolność kredytowa odgrywa kluczową rolę. Jeśli jej nie masz, bank nie przyzna ci dostępu do rachunku z limitem na karcie. Karta MasterCard lub inna wydawana jest każdemu, kto ukończył 18 rok życia. Wniosek o jej przyznanie złożysz przez Internet lub w wybranym oddziale instytucji finansowej.