Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią? Na którą kartę się zdecydować?

Karta kredytowa a debetowa – czy to jest to samo? Obie zaliczane są do kart płatniczych i umożliwiają dokonywanie transakcji gotówkowych oraz bezgotówkowych. Korzystając z nich, można płacić online, w sklepie, a także wypłacać i wpłacać środki. Którą zatem wybrać?

Karta debetowa może zostać wydana każdej osobie, która posiada rachunek w banku. Przy jej użyciu możesz dokonywać przelewów, dokonywać zapłaty w sklepach, a także wypłacać pieniądze z bankomatów lub wpłacać je we wpłatomatach. Kredytowa karta wydawana jest osobom, które potrzebują dodatkowej gotówki i pozwala korzystać z limitu zadłużenia. Aby ją otrzymać, musisz wykazać się zdolnością kredytową. Choć obie karty wyglądają niemal identycznie, ich przeznaczenie i zasada działania znacznie się różnią. Zanim zaczniesz używać karty kredytowej, musisz uświadomić sobie, że opóźnienie w spłacie należności wiąże się z dodatkową opłatą – odsetkami.

Karta kredytowa – zasady działania

Karta kredytowa od debetowej różni się przede wszystkim tym, że nie każdy może ją otrzymać. Oczywiście nie każdy chce z niej korzystać, ponieważ oznacza to zadłużenie i konieczność zwrócenia określonej kwoty. Kredytową kartę można porównać do automatycznie odnawiającej się pożyczki. Po przeanalizowaniu możliwości starającego się o kartę bank ustala limit kredytowy dla jej posiadacza. Można korzystać ze środków zgromadzonych na niej, a następnie oddawać dług w określonym terminie.

Sprawdź!
Jak działa karta kredytowa – sprawdź, czym różni się karta kredytowa od debetowej, czy warto ją posiadać i jak z niej korzystać!

Ile trwa okres rozliczeniowy w przypadku karty kredytowej?

Okres rozliczeniowy trwa zazwyczaj 30 dni. W tym czasie można swobodnie wykorzystywać limit, następnie w ciągu 20–30 dni należy spłacić należności. Jeśli dokonasz tego, gdy trwa okres bezodsetkowy (50–60 dni), nie zapłacisz odsetek. Jeżeli przekroczysz wyznaczony czas, zostaną one naliczone za każdy dzień zwłoki.

Karta debetowa – co warto o niej wiedzieć?

Czym różni się karta debetowa od kredytowej? Z tej pierwszej korzystają właściciele rachunków bankowych. Jest ona zawsze ściśle związana z rachunkiem i ułatwia dysponowanie pieniędzmi zgromadzonymi na koncie. Dzięki karcie można:

  • wypłacać gotówkę z bankomatu;
  • sprawdzić stan konta w bankomacie;
  • wpłacać pieniądze na konto we wpłatomacie;
  • płacić zbliżeniowo w sklepach/urzędach;
  • płacić online.

Opłaty – poznaj różnice

Używanie obu kart wiąże się z określonymi opłatami. Karta debetowa lub kredytowa jest zazwyczaj wydawana bezpłatnie, choć niektóre banki mogą pobierać określoną kwotę za ich wyrobienie. Posiadacze kart muszą się także liczyć z koniecznością wnoszenia regularnej opłaty za korzystanie z nich. W przypadku kart przypisanych do rachunku jest to najczęściej niewielka kwota miesięczna. Niektóre placówki rezygnują z naliczania opłaty pod pewnymi warunkami, np. wykonaniem określonej ilości transakcji bezgotówkowych w ciągu miesiąca. Jeśli zazwyczaj płacisz kartą, ta opcja może być dla ciebie bardzo wygodna.

Wypłata z bankomatu – czy zawsze naliczana jest prowizja?

Z dodatkową opłatą związane są również transakcje wypłaty gotówki z bankomatów. W przypadku debetowych kart dotyczy to urządzeń należących do innych banków, jednak właściciele kredytowych kart płacą prowizje również dokonując wypłaty z własnego bankomatu.

Sprawdź!
Wirtualna karta kredytowa – czym różni się od plastikowego odpowiednika? Jak płacić kartą wirtualną za zakupy w internecie?

Jak otrzymać kartę?

Kredytową kartę może przyznać bank po wcześniejszym przeprowadzeniu oceny zdolności kredytowej oraz historii płatności (np. w Biurze Informacji Kredytowej). Instytucja weźmie pod uwagę problemy w spłacie należności. Jeśli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, twoja karta zostanie wydana, a ty będziesz mógł korzystać z przyznanego limitu. Dzięki kredytowej karcie będziesz mógł pozwolić sobie na więcej, nawet jeśli braknie ci środków na koncie osobistym. Pamiętaj jednak, by jak najszybciej spłacić całość zadłużenia. Czasem bank określa kwotę minimalną, co oznacza, że nie trzeba się spieszyć ze spłatą całości.

Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać kartę debetową?

Posiadanie kredytowej karty zależy od sytuacji finansowej. Inaczej w przypadku debetowej – tu nie musisz spełnić żadnych warunków – jeśli masz konto, możesz otrzymać kartę.

Czym jest debet?

Korzystając z debetowej karty, możesz postarać się o tzw. debet. Limit debetowy to dodatkowe pieniądze przyznawane przez bank w ramach konta osobistego. Niewielka kwota przyda się, gdy zostaną wyczerpane środki własne, a pojawią się nieprzewidziane wydatki. Płacąc kartą przypisaną do rachunku, można czasem przeoczyć moment, gdy fundusze się kończą. Limit debetowy jest ratunkiem. Trzeba jednak pamiętać, że po jego wykorzystaniu powstaje stan ujemny na koncie i naliczane są odsetki. Należność spłaca się w ciągu 30 dni.

Wygląd kart – różnice i podobieństwa

Czy są jakieś różnice pomiędzy kartami, jeśli chodzi o ich wygląd? Jak je rozpoznać? Karty są niemal identyczne. Znajdziesz na nich imię i nazwisko, numer karty, nazwę banku, logo wydawcy, datę ważności. To, co je wyróżnia, to odpowiedni napis – „debit” lub „credit”.

Sprawdź!
Co to jest karta kredytowa? Kiedy się przydaje? W jaki sposób płacić kartą MasterCard?

Karta kredytowa a debetowa – którą wybrać?

Według danych NBP w 2021 roku w obiegu było ponad 44 mln kart płatniczych, z czego ponad 36 mln stanowiły karty debetowe. To najpopularniejszy rodzaj kart, najczęściej wykorzystywany do przeprowadzania transakcji. Osoby mające rachunek w banku często decydują się na kartę, która umożliwia np. płatności zbliżeniowe. Za ich pomocą można również dokonać wypłaty gotówki. To spora wygoda. Kredytowa karta to rodzaj pożyczki, która może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Z rozwiązania warto korzystać w wyjątkowych sytuacjach. Nic nie przeszkadza jednak, by w portfelu znalazły się obie karty. Jest to sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa finansowego.

Jak korzystać z karty?

Aby użyć karty, musisz ją aktywować, np. przeprowadzając transakcję w bankomacie lub płacąc za zakupy w sklepie. Aby nadać własny PIN do swojej karty, możesz skorzystać z aplikacji bankowej.

Karty płatnicze przydają się na co dzień i ułatwiają codzienne zakupy. Dzięki nim masz stały dostęp do swoich pieniędzy, bez potrzeby noszenia gotówki. Pamiętaj, że korzystanie z karty kredytowej wiąże się z ryzykiem powstania sporego zobowiązania, które trzeba uregulować w terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *