Jak sprawdzić, czy jestem w KRD? Dowiedz się, czym jest baza KRD i jak sprawdzić swoje wpisy w Krajowym Rejestrze Dłużników!

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD? – to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w przeglądarkach internetowych. Historia kredytowa pożyczkobiorcy jest ważnym kryterium w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu. Sprawdź, jak krok po kroku pobrać raport z KRD!

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD? Negatywne wpisy w Biurze Informacji Gospodarczej i Biurze Informacji Kredytowej (BIK) powodują problemy z otrzymaniem kredytu. Warto więc kontrolować raporty na swój temat, a w razie negatywnych informacji wyjaśnić sprawę lub uregulować zobowiązanie i uniknąć konsekwencji. W tym artykule dowiesz się, czym jest Krajowy Rejestr Długów, jakie dane mogą być gromadzone w bazach oraz jak uniknąć wpisu do KRD. Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Dłużników i uniknij problemu z zaciągnięciem kredytu lub pożyczki!

Czym jest Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.?

Co to jest KRD? Rozwinięciem skrótu jest nazwa Krajowy Rejestr Dłużników lub Krajowy Rejestr Długów. To baza danych podlegająca pod Biuro Informacji Gospodarczej (BIG). Rejestr finansowy gromadzi, przetwarza i udziela informacji na temat podmiotów (zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw). Jest to ogólnopolska baza danych o zadłużonych osobach i firmach. W przeciwieństwie do Biura Informacji Kredytowej (BIK), KRD przechowuje wyłącznie negatywne wpisy. Podstawą działalności KRD jest ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Sprawdź!
Jak sprawdzić BIK za darmo? Pobierz raport z Biura Informacji Kredytowej

Baza dłużników KRD – za co można trafić do KRD?

Do KRD trafiają wszystkie podmioty, które przez określony czas zalegają ze spłatą swoich zobowiązań. Aby dłużnik został wpisany do Krajowego Rejestru Długów, muszą zostać spełnione pewne warunki:

 • w przypadku osób fizycznych dług musi wynosić minimum 200 zł, a opóźnienie w spłacie nie może być krótsze niż 60 dni;
 • w przypadku przedsiębiorstw minimalna kwota długu to 500 zł, a czas zadłużenia powinien wynosić nie mniej niż 60 dni.

Jakie dane mogą gromadzić rejestry dłużników?

KRD BIG S.A zbiera informacje o sytuacji finansowej konsumentów. Do bazy może wpisać dłużnika każdy przedsiębiorca, który ma problem z odzyskaniem należności. Nie może to być jednak osoba prywatna. Na czarną listę dłużników może trafić osoba, która zalega z płatnością za:

 • kredyty;
 • pożyczki;
 • chwilówki;
 • abonamentu telefonicznego;
 • internet;
 • czynsz;
 • mandat;
 • bilet komunikacyjny;
 • ubezpieczenie;
 • media (prąd, gaz, wodę).

Dane z raportu KRD mogą zostać usunięte po upływie 3 lat od ostatniej aktualizacji, jednak nie później niż po upływie 10 lat od dnia przekazania ich przez wierzyciela.

Dlaczego warto sprawdzić, czy jestem w KRD i ile to kosztuje?

Potencjalne problemy przez dane znajdujące się w rejestrach dłużników wynikają z obowiązku weryfikowania historii kredytowej pożyczkobiorców. Instytucje finansowe podlegające pod Krajowy Nadzór Finansowy nie mogą udzielić pożyczki lub kredytu konsumentowi, który posiada negatywne wpisy w bazach dłużników. Regularna weryfikacja danych pozwoli w porę wychwycić zaległości i zapobiec negatywnym decyzjom kredytowym. Założenie konta w KRD jest darmowe. Raz na 6 miesięcy możesz również całkowicie za darmo sprawdzić siebie w KRD oraz dowiedzieć się, kto wyszukiwał o tobie informacji.

Sprawdź!
Jak spłacić długi? W jaki sposób pozbyć się wierzycieli? Czy istnieją sposoby na wyjście z długów?

Czy i kiedy możliwe jest wykreślenie z KRD?

Oczywiście wszystkie negatywne wpisy z KRD są po pewnym czasie usuwane. Obowiązkiem każdego wierzyciela jest regularne aktualizowanie informacji w bazie danych. Po całkowitej lub nawet częściowej spłacie zadłużenia pożyczkodawca ma obowiązek w nieprzekraczalnym terminie 14 dni zgłosić to do Krajowego Rejestru Dłużników.

Wpisy do KRD – jak sprawdzić siebie w Krajowym Rejestrze Długów?

KRD umożliwia każdemu konsumentowi sprawdzić informacje o sobie oraz o innych osobach i przedsiębiorstwach. Sprawdzanie KRD zajmuje niewiele czasu i w całości odbywa się przez internet. Sprawdź, jak założyć panel klienta na portalu KRD krok po kroku!

Założenie konta

Wpisz w wyszukiwarce przeglądarki adres: www.krd.pl. W prawym górnym rogu kliknij przycisk „Panel Klienta”. Na następnej podstronie wybierz „Załóż Konto”. W formularzu wpisz swoje dane i zaakceptuj regulamin. Na adres e-mail otrzymasz potwierdzenie założenia konta i możesz przystąpić do sprawdzenia KRD.

Logowanie do serwisu

Aby zalogować się do panelu, należy wpisać swój numer PESEL i ustawione wcześniej hasło. W menu najedź na przycisk „Sprawdzenie” i wybierz opcję „Sprawdź, czy jesteś wpisany do Krajowego Rejestru Długów”. Następnie wybierz sposób weryfikacji tożsamości:

 • skany dowodu osobistego;
 • przelew weryfikacyjny z indywidualnego konta bankowego w wysokości 1 zł.

Informacja o pozytywnym zweryfikowaniu tożsamości zostanie przesłana na podany wcześniej adres e-mail.

Sprawdzanie danych KRD

Aby samodzielnie sprawdzić wpisy w KRD, po zakończonej weryfikacji danych osobowych ponownie należy zalogować się na swoje konto i wybrać w menu „Sprawdzenie” i postępować zgodnie ze wskazówkami. Po kilkudziesięciu sekundach raport będzie gotowy do pobrania. W raporcie znajduje się tabela, w której będą wyszczególnione wszystkie zobowiązania i zapytania z ostatnich 12 miesięcy.

Sprawdź!
Czym jest KRD i jakie ma znaczenie? Przekonaj się!

Jak pobrać raport i sprawdzić informacje o innej osobie lub firmie?

Z poziomu panelu klienta możesz sprawdzić dane w KRD każdego podmiotu. Należy jednak pamiętać, że aby zweryfikować kontrahenta lub firmę w jakiejkolwiek bazie danych, musi posiadać jego pisemną zgodę oraz numer PESEL lub w przypadku firm NIP. Koszt sprawdzenia w KRD innej osoby wynosi 249 zł.

Jak wpisać dłużnika do KRD?

Jeśli pożyczkobiorca nie chce spłacić swoich zobowiązań, możesz dodać go na listę dłużników BIG S.A. Aby móc tego dokonać, musisz wysłać wezwanie do zapłaty z wymaganymi klauzulami, którego wzór otrzymasz od KRD. Jeśli osoba nadal nie ureguluje swoich zaległości, możesz zgłosić tę informację do rejestru dłużników. W tym celu możesz skorzystać z infolinii lub wypełnić formularz znajdujący się na stronie www.krd.pl.

Krajowy Rejestr Długów gromadzi informacje o wszystkich podmiotach, które mają zaległości w spłatach swoich zobowiązań. Regularne kontrolowanie raportu o sobie pozwoli dowiedzieć się nie tylko o swoich zadłużeniach, ale również o ewentualnych próbach wyłudzenia pieniędzy przy użyciu twoich danych osobowych. Niespłacane zadłużenia w KRD skutecznie utrudnią otrzymanie finansowania z banków i firm pożyczkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *