Jak sprawdzić BIK za darmo? Pobierz raport z Biura Informacji Kredytowej

Każdy bank ma obowiązek sprawdzić wpisy dotyczące klienta w BIK, zanim udzieli kredytu. Warto wiedzieć, jak wygląda historia kredytowa, Kiedy można uzyskać darmowy raport? Czym jest alert BIK i komu może się przydać? Sprawdź koniecznie, jak sprawdzić BIK za darmo!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że można bezpłatnie sprawdzić swoją informację kredytową. Jak sprawdzić BIK za darmo? Czy można w każdej chwili sprawdzić informacje na temat swojej wiarygodności?

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Konto w BIK to wpisanie się do bazy?

Aby pobrać raport przed złożeniem wniosku kredytowego, należy założyć konto w BIK. W tym celu wchodzimy na stronę Biura i klikamy „Zaloguj się”, a następnie „Zarejestruj”. W formularzu należy podać dokładnie wszystkie dane. Dostęp do konta będzie udzielony w ciągu kilku dni. Wszystko to dlatego, że informacje te są weryfikowane z najwyższą starannością i dokładnością.

Po wpisaniu wszystkich wymaganych danych należy zeskanować i przesłać dokument tożsamości podany we wniosku (dowód osobisty lub paszport) i zrobić przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł. Ważne, by pamiętać o tym, by właścicielem konta, z którego przelew ma wyjść, była osoba podana we wniosku. Ponadto nie może być to rachunek firmowy. Opłata nie podlega zwrotowi.

Gdy już przelew i dane zostaną zweryfikowane, na adres mailowy podany we wniosku przyjdzie mail z linkiem aktywacyjnym. Należy w niego kliknąć, by przejść dalej. Kolejnym krokiem jest SMS z kodem pozwalającym wejść na swoje konto.

Sprawdź!
Przedawnienie pożyczki – kiedy dług ulega przedawnieniu? Sprawdź, czym jest przedawnienie roszczeń z umowy kredytu lub pożyczki!

Kod ten należy wpisać na samo zakończenie rejestracji. Wcześniej jeszcze można ustawić swoje hasło logowania do konta BIK.

Jak pobrać raport BIK?

Raz na pół roku każdy konsument ma prawo uzyskać raport za darmo. Niestety, nie da się go tak po prostu wygenerować jednym przyciskiem tak, jak w płatnej wersji. Należy napisać wiadomość z panelu swojego konta. BIK ma 30 dni na dostarczenie zamówionych danych. Oczywiście zazwyczaj robią to dużo szybciej.

W ciągu tych 30 dni na maila zostanie wysłana informacja o tym, że raport BIK jest gotowy. Jak sprawdzić BIK za darmo? Należy się ponownie zalogować na swoje konto BIK i kliknąć ikonkę przedstawiającą koło zębate. Następnie wybrać „pliki do pobrania” i „pobierz PDF”.

Jakie dane zawiera darmowy raport biura informacji kredytowej?

W takim dokumencie można znaleźć dane o tym, jakie instytucje kierowały swoje zapytania do BIK, w celu sprawdzenia danych pożyczkobiorcy. Oprócz tego raport mówi o:

  • aktywnych zobowiązaniach;
  • zobowiązaniach z przeszłości i ewentualne opóźnienia w ich spłacie.

Dokładnie takie same informacje dostają instytucje finansowe, w których składa się wniosek o kredyt lub pożyczkę.

Darmowy raport można uzyskać jedynie raz na 6 miesięcy. Chcąc uzyskać je częściej lub szybciej, można wykupić płatny raport za 39 zł.

Jak sprawdzić BIK za darmo? Co daje sprawdzanie raportu BIK?

Wiesz już, jak sprawdzić BIK za darmo. Najważniejszym celem sprawdzania BIK jest sprawdzenie historii kredytowej. Darmowy raport BIK pozwoli zweryfikować, czy ktoś nie ukradł danych i nie zaciągnął kredytu w banku lub firmie pożyczkowej kosztem osoby ubiegającej się o bezpłatny raport. Jednak Biuro Informacji Kredytowej oferuje zainteresowanym również inną metodę sprawdzania bezpieczeństwa. Jest to alert BIK. Funkcja ta dostępna jest po zarejestrowaniu się w BIK-u.

Sprawdź!
Jak spłacić długi? W jaki sposób pozbyć się wierzycieli? Czy istnieją sposoby na wyjście z długów?

Alert BIK, czyli ochrona kredytobiorców

Biuro Informacji Kredytowej wysyła SMS-a z alertem, za każdym razem, gdy instytucja finansowa wysyła pytanie o historię klienta. W ten sposób za każdym razem, gdy klient banku lub firmy pożyczkowej chce wziąć kredyt, dostaje wiadomość o sprawdzaniu jego historii. Stąd też osoba, która korzysta z usługi, będzie mogła udaremnić szybko kradzież swoich danych i próbę podpisania umowy kredytowej.

W jaki sposób szybko sprawdzić swoją zdolność?

Jeżeli klientowi banku nie zależy na tym, by znać dokładne dany z wpisów, a jedynie sprawdzić ocenę punktową i zdolność kredytową, nie musi czekać miesiąca na bezpłatny raport BIK. Można sprawdzić wskaźnik BIK. Wskaźnik taki powstaje na podstawie danych, które przetwarza BIK InfoMonitor oraz BIK. W zależności od tego, jaki status posiada klient, wskaźnik może być czerwony, pomarańczowy lub zielony.

Gdzie zielony oznacza brak problemów ze zdolnością kredytową. Czerwony zaś negatywny wpis do rejestru Biura Informacji Kredytowej.

Taki wskaźnik generuje się przez zalogowanie na koncie Biura i czeka się na niego kilka dni. W ciągu 3-4 dni można sprawdzić historię kredytową. Można powiedzieć, że jest to graficzna kopia danych z raportu.

Wskaźnik BIK powstaje na podstawie danych przetwarzanych w BIK oraz BIG InfoMonitor. W zależności od statusu Klienta, może przyjąć jeden z poniższych stanów: Jego zaletą jest też to, że informacje w nim zawarte pochodzą nie tylko z BIK, ale także z Biura Informacji Gospodarczej. Obejmuje on informacje o nierzetelnej spłacie zadłużenia nie tylko wobec banków, ale podmiotów ze wszystkich sektorów gospodarki.

Sprawdź!
Czym jest KRD i jakie ma znaczenie? Przekonaj się!

Pojedynczy raport BIK zawiera informacje dotyczące zobowiązań dłużnika. Warto wiedzieć, jak sprawdzić BIK za darmo i wygenerować raport, nawet jeśli nigdy nie nastąpiło opóźnienie w spłacie. Dzięki temu można będzie sprawdzić, czy wszystkie podane dane są prawidłowe i nie nastąpiła żadna pomyłka podczas przesyłania danych do Biura Informacji Kredytowej.

Raport BIK można wygenerować za darmo. Jest to opłacalne, jednak na jego dostarczenie będzie trzeba poczekać nawet miesiąc. Dzięki niemu nie tylko wiadomo, jakie informacje widzą banki i instytucje pozabankowe, ale także można się upewnić, że nikt nie próbował wziąć kredytu na dane osoby sprawdzającej raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *