Pożyczka na zakup samochodu używanego – co należy wiedzieć?

Pożyczka na zakup samochodu używanego pod względem formalno–prawnym to po prostu kredyt celowy. Kupujesz auto na własność, ale możesz je stracić, jeśli nie uregulujesz wszystkich zobowiązań. Sprawdź, o czym jeszcze trzeba pamiętać!

Używany samochód stanowi świetną alternatywę dla auta z salonu. Zwłaszcza w czasie, kiedy wszystko drożeje. Nie bez powodu znawcy branży motoryzacyjnej mówią, że auto traci nawet 10% na wartości po wyjeździe za bramę producenta. Dzięki odpowiedniej pożyczce na zakup samochodu używanego można cieszyć się praktycznie nowym pojazdem przy odczuwalnie mniejszych wydatkach. Istotnym warunkiem udzielenia kredytu jest zakup ubezpieczenia na własny koszt. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie porównać jak najwięcej ofert. Mowa zarówno o kredytach, jak i o polisach. Przekonaj się, co warto wiedzieć!

Kredyt gotówkowy? Standard! Tylko kredytobiorca musi jeszcze ubezpieczyć auto 

Zakup samochodu to wydatek, który ma procentować przez wiele kolejnych lat. Niekoniecznie w kontekście wzrostu wartości pojazdu i późniejszej odsprzedaży – na status zabytku motoryzacji i żółte tablice rejestracyjne trzeba poczekać 25–30 lat, krócej jedynie w specjalnych okolicznościach. Pożyczka na samochód używany to brama m.in. do:

  • możliwości szybszego transportu;
  • ułatwienia wielu codziennych spraw, np. zakupów;
  • prestiżu posiadacza dobrego auta (wizerunek własny lub firmy).

Banki udzielają kredytu na konkretną kwotę i określony cel – we wniosku musisz wskazać, jaki dokładnie samochód chcesz kupić i ile on kosztuje. Musisz też przemyśleć model spłaty w odniesieniu do swoich możliwości finansowych. Dla niektórych wariant „50% teraz, drugie pół za X lat” jest korzystniejszy, niż spłacanie stałych rat przez kilkadziesiąt miesięcy albo tzw. rata balonowa (kolejne płatności są coraz wyższe). W przypadku ubezpieczenia wystarczy sprawdzić kalkulator OC i porównać składki różnych towarzystw. Warunki kredytów w bankach i firmach pożyczkowych to znacznie bardziej złożona kwestia.

Sprawdź!
Pożyczki na dowód – czym są? Jak działają? Jak zdobyć chwilówkę?

A może pojazd powystawowy? Samochód używany w oczach banku może mieć nawet 0 km przebiegu

Niektóre instytucje mają widełki przy użyczaniu pożyczek, np. tylko na pojazdy w wieku 5–15 lat. Wydatek jest spory, a przedmiot zakupu ma służyć przez lata – decyzję trzeba starannie przemyśleć. Zewnętrzne wsparcie finansowe niewątpliwie zwiększy twoje możliwości. Obecnie możesz wziąć pożyczkę na używany samochód z RRSO rzędu 13% i stałym oprocentowaniem – niezależnie od wysokości stóp NBP. Trzeba zachować ostrożność wobec rozmaitych „okazji”. Rada ta odnosi się zarówno do stanu technicznego auta, jak i warunków kredytu czy porównywarki ubezpieczeń. Nie musisz się nigdzie rejestrować, płacić za kalkulację czy udostępniać wrażliwych informacji – bez problemu znajdziesz darmowy kalkulator OC bez podawania danych osobowych w internecie.

A co będzie, jeżeli po otrzymaniu pożyczki okaże się, że dany samochód znalazł już innego właściciela? W takim scenariuszu warunki umowy o kredyt celowy powinny ci umożliwić wycofanie się z niej bez dodatkowych opłat. Zwróć uwagę na zapisy lub dopytaj konsultanta o te kwestie. Takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają, ale teoretycznie mogą wystąpić – po skompletowaniu wniosku i wypełnieniu formularza przez internet potencjalny kredytobiorca najczęściej otrzymuje informację o decyzji w ciągu nawet 30 minut.

Pożyczkodawca zawsze sprawdza wartość podobnych pojazdów na rynku

Jeżeli cena zakupu zadeklarowana we wniosku kredytowym będzie mocno odbiegać od średniej, prawdopodobieństwo odmowy udzielania pożyczki na auto używane wzrasta. Dla banku taka sytuacja stanowi czynnik zwiększający ryzyko, że samochód ma poważną wadę. Jeżeli właściciel nie spłaci kredytu, to sprzedaż pojazdu po zajęciu będzie utrudniona, a nawet niemożliwa.

Sprawdź!
Umowa pożyczki pieniędzy między znajomymi - jak to zrobić legalnie?

Pamiętaj, że twój nowy – mimo że używany – samochód będzie przedmiotem zabezpieczenia dla pożyczkodawcy. Jeśli z różnych powodów masz problemy ze spłatą, lepiej spróbować dojść do porozumienia (i nawet ponieść dodatkowe koszty związane z opłatami), niż czekać na bankowy tytuł egzekucyjny i zajęcie auta przez komornika. Wyznawców zasady „jakoś to będzie” czeka czołowe zderzenie z rzeczywistością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *