Czyszczenie BIK  – czy to możliwe? Wyczyść BIK i złą historię kredytową

Biuro Informacji Kredytowej zbiera dane na temat udzielonych klientowi pożyczek. Znaleźć się tam mogą zarówno informacje o terminowych spłatach, jak i negatywne wpisy. Gdzie znaleźć raport bik i usunąć z niego przetwarzane informacje o pożyczkach? Czy zawsze można to zrobić? By się tego dowiedzieć, warto przeczytać te informacje!

Raport BIK informuje instytucje bankowe o tym, jak klient banku spłacał dotychczasowe zobowiązania. Czy można wyczyścić BIK? Jakie dane usunąć z BIK-u i kiedy? Kto może to zrobić? Na te pytania odpowiedź znajduje się w artykule.

Jak działa Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej jest największą w kraju instytucją, która zbiera dane na temat historii kredytowej klientów wszystkich banków działających na terenie Polski. By uzyskać kredyt, klient banku musi podpisać zgodę na przetwarzanie danych przez BIK. W każdej chwili osoba prywatna ma możliwość sprawdzić swój wpis w bik i poinformować o ewentualnych błędach instytucję bankową. Jakie informacje znajdują się w BIK?

BIK działa na podstawie prawa bankowego. Zbiera informacje, które są przetrzymywane w bazie przez 5 lat od spłaty ostatniej raty pożyczki. W zależności od tego, czy kredytobiorca terminowo spłacał zobowiązanie, historia może być pozytywna lub negatywna.

Sprawdź!
Pożyczka na raty – szybki zastrzyk gotówki. Co musisz wiedzieć, zanim z niej skorzystasz?

Czy warto usuwać historię kredytową z bik?

Jeżeli kredyt zawsze spłacany był na czas, a historia pożyczkowa dłużnika jest pozytywna, po spłacie kredytu BIK nadal jest administratorem danych. Pod warunkiem oczywiście, że została podpisana zgoda na udostępnienie danych. Jeżeli kredyt spłacono terminowo, to nie ma sensu usuwać danych z Biura Informacji Kredytowej. Będą one w przyszłości budowały dla banków wiarygodność klienta.

Usunąć swoje dane chcą za to osoby, które posiadają negatywne wpisy w BIK. Tylko wtedy warto usuwać historię. Dzięki temu banki w przyszłości nie będą widziały ewentualnych potknięć w trakcie spłaty zobowiązań.

Kiedy wpis w BIK będzie negatywny?

Negatywny wpis do bazy można uzyskać, gdy nie spłacało się terminowo rat zobowiązania. Jednak nie chodzi tu o opóźnienie wynoszące dwa lub trzy dni. Jeżeli zwłoka w spłacie kredytu przekroczyła 60 dni i minęło 30 dni od momentu, gdy bank, firma pożyczkowa, lub SKOK poinformował pożyczkobiorcę o tym, że może przetworzyć negatywne dane związane z kredytem, wpis BIK może pojawić się negatywny.

Taki wpis może być widoczny w rejestrze przez 5 lat, a Biuro nie potrzebuje na to zgody klienta. Warto tu dodać, że negatywny wpis w historii BIK nie przekreśla całkowicie szansy na uzyskanie kredytu przez pożyczkobiorcę i jego zdolność kredytową. Wszystko to zależy od instytucji i jej polityk.

Kto może wyczyścić swoją historię w bik? Kiedy wyczyścić bik?

Jak już zostało wspomniane, dane z bik czyszczą się same, po 5 latach spłaty przez klienta banku pożyczki. Jednak można zdecydować się na wykreślenie informacji z bik wcześniej. Jednak należy pamiętać, że wyczyszczenie informacji z BIK jest możliwe jedynie w 3 przypadkach. Są nimi:

 • Gdy pożyczkobiorca cofnie zgodę na używanie jego danych. Pod warunkiem, że pożyczka spłacana była terminowo.
 • Minęło minimum 5 lat od spłaty kredytu, który nie był spłacony w terminie do 60 dni. Po tym okresie można cofnąć zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • W BIK znajdują się nieaktualne albo nieprawdziwe informacje dotyczące zobowiązań kredytowych.
Sprawdź!
Pożyczki dla zadłużonych ze złą historią bez przedpłat weryfikacyjnych – kto może z nich skorzystać? Na jakich warunkach?

Nie każdy w dowolnym momencie może wykasować swoje dane z rejestru bik. Czyszczenie historii bik dostępne jest jedynie dla osób, którym nie zdarzyły się opóźnienia w spłacie kredytów. Jeżeli kredytobiorca miał problem ze spłatą zadłużenia, usunięcie danych z bik może odbyć się dopiero po 5 latach.

W jaki sposób usunąć dane z bik? Negatywny wpis możliwy do usunięcia!

Usunięcie danych w bik nie wymaga kontaktu z Biurem Informacji Kredytowej. By nastąpiło wykreślenie z bik, wystarczy złożyć wniosek o zmianę danych w banku, w którym udzielono kredytu. To on posiada dostęp do danych do bik. Sami nie jesteśmy w stanie wyczyścić historię z bik.

W banku można wypełnić wniosek o usunięcie danych. W takim przypadku czyszczenia bik dokonuje bank. Inną możliwością jest odwołanie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Pamiętać należy jedynie o tym, że możliwe jest to po 5 latach, gdy wpisy w bik są negatywne.

Czy ktoś może za mnie wyczyścić historię w bik?

Na rynku finansowym znaleźć można wiele firm oferujących pomoc. Mogą one usunąć z bazy negatywnej historii kredytowej w bik. Pozwoli to na budowanie swojej wiarygodności kredytowej i pozytywnego raportu kredytowego.

Po uzyskaniu od nas wszelkich potrzebnych zgód i upoważnień firmy takie mogą wnioskować w banku o wykreślenie danych z bik. Mogą one także wypisać w imieniu kredytobiorcy wniosek o korektę informacji w bik. Warto jednak pamiętać, że taniej jest wykonać to samodzielnie.

Jak sprawdzić raport bik? Czy można samodzielnie sprawdzić historię bik?

Na stronie Biura Informacji Kredytowej można pobrać swój raport BIK. W nim dowiedzieć można się o tym, jak wygląda zapis danych. Warto pamiętać, że z raportu z bik można wyczytać nie tylko negatywne wpisy, ale także te, które mogą zbudować pozytywną historię pożyczkową. Spłacając terminowo zobowiązania, należy spodziewać się w raporcie pozytywnych danych bik.

Sprawdź!
Zawieszenie spłaty pożyczki w bocianie - sposób na chwilowy kryzys finansowy

Dane potrzebne do wyczyszczenia BIKu

Aby poprawić informacje zawarte w raporcie, trzeba napisać wniosek. Należy pamiętać, by zawszeć w nim takie informacje jak:

 • imię i nazwisko kredytobiorcy;
 • numer PESEL;
 • adres;
 • serię i nr dokumentu ze zdjęciem (np. dowód osobisty, paszport);
 • dane banku do którego kierowany jest wniosek;
 • numer i datę zawarcia umowy pożyczkowej;
 • wycofanie zgody na przetwarzanie danych lub argument za zmianą błędnych i nieaktualnych danych;
 • podpis.

Czyszczenie bik nie zawsze jest możliwe. Warto o tym wiedzieć i budować pozytywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej już na etapie spłacania pożyczek. Chcąc zaś wymazać niewygodne informacje, trzeba będzie poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *