Pożyczka na wesele. Czy warto ją zaciągnąć?

Każdy młody dorosły będący w szczęśliwym związku planuje kiedyś wziąć ślub. Na myśl przychodzi idealny obrazek z designerską sukienką, wystawną restauracją i sławnym gospodarzem. Sprawdź, ile kosztuje organizacja takiego przyjęcia!

Każde narzeczeństwo chce, aby ich dzień ślubu był wyjątkowy i niezapomniany, czasami jednak wszystkie pragnienia rozpadają się, gdy zaczynamy rozmawiać o budżecie. Pojawia się uzasadnione pytanie: “Skąd wziąć pieniądze na wesele? Oszczędzasz, biegasz po znajomych czy myślisz o zaciągnięciu kredytu na ślub? Przyjrzymy się zaletom i wadom zawierania małżeństwa na kredyt. Sprawdź, ile kosztuje ślub kościelny i czy pożyczka to dobry pomysł!

Pożyczka na wesele – czy warto ją brać?

Zanim udacie się do banku, aby zaciągnąć kredyt na wesele, powinniście dokładnie omówić zalety i wady kredytu.

 • Możliwość zorganizowania wesela zgodnie z własnymi życzeniami;
 • Nie trzeba szukać przyjaciela lub członka rodziny, od którego można pożyczyć pieniądze;
 • Pożyczki weselne mogą być gotówką lub kartą kredytową (w zależności od rodzaju pożyczki), co jest wystarczająco wygodne, aby zapłacić za usługi i towary weselne;
 • Możliwe jest zaciągnięcie kredytu ślubnego bez zaświadczeń i natychmiastowe otrzymanie pieniędzy. Jest to szczególnie doceniane przez pary, które muszą pilnie zawrzeć związek małżeński.

Jednak choć opcja pożyczenia pieniędzy na wesele może wydawać się atrakcyjna, należy pamiętać o jej minusach.

Więcej informacji znajdziesz na Lovely Wedding!

Wady kredytu ślubnego:

 • Aspekt psychologiczny. Początkowe emocje związane z ekscytacją małżeństwem mogą szybko zostać zastąpione przez kłótnie dotyczące zobowiązań kredytowych. Zwłaszcza jeśli rodzina ma odrębny budżet, a nowożeńcy nie uzgodnili, kto i ile ma spłacić długu.
 • Płatności odsetkowe. W zależności od wysokości i terminów płatności, nadpłaty w stosunku do kwoty głównej mogą być znaczne. Aby uniknąć ogromnych nadpłat, nowożeńcy często spłacają większość kredytu z pieniędzy pochodzących z prezentów.
 • Historia kredytowa. Opuszczenie choćby jednej płatności może negatywnie wpłynąć na Twoją historię kredytową w przyszłości. Na przykład, możesz mieć problemy z ubieganiem się o kredyt hipoteczny.
 • Rozwód. Niestety, zdarza się, że małżeństwa rozpadają się, zanim spłacimy kredyt hipoteczny. A to oznacza dodatkowe spory o to, kto będzie spłacał saldo.
Sprawdź!
Wcześniejsza spłata pożyczki - jakie są korzyści i czy warto to zrobić

Jeśli kredyt Cię nie przeraża, rozważ czynniki, które mogą wpłynąć na terminowość spłat. Pamiętaj, że zaciąganie kredytu to coś, co należy traktować z najwyższą odpowiedzialnością. O kredyt ślubny należy ubiegać się tylko wtedy, gdy jesteście pewni swojej zdolności płatniczej.

W przypadku dochodów sezonowych warto zaciągnąć pożyczkę w banku:

 • Masz dochody sezonowe. Na przykład fotografów ślubnych lub sprzedawców artykułów związanych z zimowym wypoczynkiem.
 • Masz niespłacone kredyty.
 • Jesteś freelancerem, co oznacza, że nie masz stałego dochodu.
 • Istnieje ryzyko utraty pracy w najbliższej przyszłości.
 • Pożyczka jest obiecana do spłaty przez rodziców. Po pierwsze, nie można mieć pewności co do ich wypłacalności w najbliższej przyszłości, a po drugie, może to mieć negatywny wpływ na relacje z bliskimi osobami.
 • Jeśli masz najmniejsze wątpliwości, czy wziąć kredyt na wesele, posłuchaj siebie. Możecie zdecydować się na zorganizowanie niedrogiego wesela, zamiast hałaśliwej, obciążonej długami imprezy.

Gdzie można uzyskać kredyt na wesele?

Po obliczeniu budżetu i podjęciu decyzji o zaciągnięciu kredytu należy zdecydować, gdzie można uzyskać kredyt na wesele. Istnieją dwie możliwości: banki i instytucje pożyczkowe.

Jeśli ubiegasz się o kredyt w banku, będziesz musiał dostarczyć wymagane dokumenty, a jeśli kwota kredytu jest wysoka, będziesz musiał przedstawić referencje i poręczycieli. Firmy pożyczkowe szybko załatwiają pożyczkę ślubną bez referencji i poręczycieli. Pożyczka na wesele wiąże się też z wyższymi odsetkami.

Kredyt celowy

W przypadku kredytu celowego konieczne jest przygotowanie standardowego zestawu dokumentów wraz z dokumentami z Urzędu Stanu Cywilnego, które potwierdzają zbliżający się ślub. Kredyt celowy jest niżej oprocentowany w porównaniu z kredytem konsumpcyjnym. W innych przypadkach warunki są negocjowane oddzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *