Pożyczka 5000 zł – kto może ją otrzymać? Jak działa pożyczka gotówkowa z Urzędu Pracy? Warunki jednorazowej, bezzwrotnej pożyczki.

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Chcesz zdobyć dodatkowe finansowanie na rozkręcenie firmy? Sprawdź, jak działa jednorazowa pożyczka 5000 złotych z Funduszu Pracy. Dzięki temu pokryjesz niektóre koszty prowadzenia działalności.

W czasach kiedy gospodarka jest mocno niepewna, instytucje rządzące oferują pomoc przedsiębiorcom. Wiele osób, aby utrzymać swoje firmy, potrzebuje dodatkowych środków pieniężnych na pokrycie ich bieżącej działalności. W ramach rządowej pomocy otrzymasz nawet do 5000 złotych bezzwrotnej pożyczki gotówkowej. Wystarczy, że prowadzisz działalność gospodarczą i złożysz wniosek o pożyczkę. Pożyczka 5000 złotych w ramach tarczy antykryzysowej dostępna jest dla wszystkich przedsiębiorców, którzy spełniają jej kryteria. Jakie? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.

COVID-19 a pomoc rządowa dla przedsiębiorców – co warto wiedzieć?

Kiedy COVID-19 nie ustępuje, gospodarka odnotowuje mocne wahania. Z tego względu wielu przedsiębiorców odnotowuje straty. Prowadzisz własną działalność w branży gastronomicznej lub innej zagrożonej skutkami pandemii? Koniecznie dowiedz się, jaka forma pomocy ci przysługuje. Pożyczka 5000 złotych to pomysł ustawodawców w ramach tarczy antykryzysowej. Otrzymasz ją, jeśli spełnisz z góry określone kryteria.

Sprawdź!
Prolongata pożyczki - jak przedłużyć spłatę kredytu bez dodatkowych kosztów

Komu może zostać udzielona pożyczka 5000 złotych?

Bezzwrotną pożyczkę udziela się mikroprzedsiębiorcy (i nie tylko), który wypełni stosowny formularz. Sam wniosek o pożyczkę 5000 złotych złożysz w Urzędzie Pracy lub wybranym biurze rachunkowym. Wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz też na stronach rządowych. Sama procedura wnioskowania o pożyczkę 5000 złotych nie jest skomplikowana. Instytucje państwowe uprościły ten proces do minimum. Dzięki temu każdy przedsiębiorca radzi sobie z tym bez problemu. Chcesz wiedzieć, jak złożyć wniosek? Zrobisz to:

 • osobiście;
 • korespondencją tradycyjną;
 • online;
 • poprzez profil zaufany.

Umorzenie pożyczki 5000 złotych – jak uniknąć spłaty zobowiązania?

Pożyczka 5 tysięcy złotych dostępna jest dla przedsiębiorców poszukujących pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności. Chcesz skorzystać z możliwości umorzenia całkowitej kwoty pożyczki? Masz taką opcję. Jako przedsiębiorca nie zamykaj swojej firmy przez minimum 3 miesiące od czasu otrzymania dodatkowych środków. Jeśli to zrobisz, musisz spłacić dług zgodnie z okresem spłaty wynikającym z ustawy w terminie do 12 miesięcy.

Czy należy złożyć wniosek o umorzenie długu?

Aby otrzymać pożyczkę, musisz złożyć stosowny wniosek. Jeśli chodzi jednak o umorzenie, zasady są zupełnie inne. W tym przypadku pożyczka bezzwrotna zostanie umorzona automatycznie, kiedy spełnisz powyższe warunki. Nie musisz więc składać wniosku o umorzenie.

Jakie dokumenty są wymagane do pożyczki bezzwrotnej od rządu?

Decydujesz się na opcję pomocy w ramach tarczy antykryzysowej? Pożyczka 5000 złotych na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to dobry wybór. Ubiegaj się o nią, jeśli sytuacja finansowa twojej firmy uległa pogorszeniu. Oprocentowanie w tym przypadku wynosi zaledwie 0,05% stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Do podstawowych dokumentów, jakie są wymagane, zaliczamy:

 • wniosek o udzielenie pożyczki;
 • dokumenty finansowe przedsiębiorstwa;
 • kopię pełnomocnictwa, jeśli wniosek składa pełnomocnik.
Sprawdź!
Pożyczki bez zaświadczeń – kto ich udziela? Jakie dokumenty są wymagane przez instytucje pozabankowe? Ile pieniędzy można dostać?

Oczywiście wszystkie formularze i aktualnie obowiązujące przepisy odnoszące się do spłaty pożyczki, znajdziesz w serwisie praca.gov.pl oraz na innych stronach rządowych.

Pożyczka 5000 złotych – warunki finansowania

Oprocentowanie zmienne nie dotyczy tego typu form finansowania. W ramach pożyczki 5000 złotych otrzymasz dodatkowe środki na niskim, stałym oprocentowaniu, które wynosi tylko 0,05%. Pamiętaj, że na spłatę takiego zobowiązania masz maksymalnie 12 miesięcy.

Kto udziela finansowania 5000 złotych w ramach tarczy antykryzysowej?

Pożyczkę 5000 złotych z niskim RRSO udziela przede wszystkim starosta powiatu lub prezydent miasta. Pamiętaj, że zwierzchnictwo nad danym urzędem zawsze sprawuje dyrektor odpowiadającego Urzędu Pracy. Dodatkowo starosta jest w pełni uprawniony do egzekwowania roszczeń wobec niespłaconych pożyczek.

Kto może wziąć 5000 pożyczki bezzwrotnej z Funduszu Pracy?

Z tej formy finansowania może skorzystać każdy mikroprzedsiębiorca, który spełnia łącznie następujące warunki:

 • zatrudnia średniorocznie mniej niż 10 pracowników;
 • osiąga roczny obrót netto ze sprzedaży towarów oraz usług nieprzekraczający 2 milionów euro.

To podstawowe warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc z Funduszu Pracy. Pamiętaj, że o pożyczkę 5000 złotych możesz ubiegać się nawet jeśli nie zatrudniasz ani jednej osoby. Do pozyskania finansowania na tę niewielką kwotę, wykaż tylko konkretne koszty związane z prowadzeniem działalności. W przeciwnym razie urząd może odmówić ci udzielenia pożyczki. Koszty, które bez problemu uwzględnisz na etapie wnioskowania, to, między innymi:

 • składki ZUS;
 • leasing samochodu i innych pojazdów mechanicznych;
 • czynsz za biuro lub magazyny;
 • opłaty księgowe.
Sprawdź!
Jaką formę ma pożyczka 3000 złotych online? Czy pierwsza pożyczka za darmo jest możliwa? Jak dostać chwilówkę online bez BIK?

Pamiętaj, że im większe są koszty prowadzenia firmy, tym większe masz szanse na otrzymanie środków w ramach tarczy antykryzysowej. Pożyczka 5000 złotych to stosunkowo niewielka pomoc, ale przydatna, szczególnie dla niewielkich działalności gospodarczych.

Czy warto skorzystać z pożyczki rządowej 5000 złotych?

Potrzebujesz pomocy finansowej? Twoja firma w okresie pandemii ma problemy z płynnością środków? Koniecznie zastanów się, czy bezzwrotna pożyczka 5000 złotych jest dobrym pomysłem. To dodatkowe środki, które przeznaczysz na pokrycie bieżącej działalności gospodarczej. W ten sposób zmniejszysz swoje miesięczne wydatki, chociażby na krótki okres. Obecnie pożyczka na 5 tys. złotych dostępna jest dla wszystkich przedsiębiorców, którzy spełniają ustawowo wymagane kryteria.

Pamiętaj, że finansowanie tego typu otrzymasz tylko jeśli prowadziłeś działalność przed datą 1 kwietnia 2020 roku. W przeciwnym razie finansowanie dla twojej firmy nie będzie dostępne. Co ciekawe, tę pożyczkę połączysz bez problemu z innymi rządowymi programami wsparcia. Pamiętaj też, że pożyczka 5000 złotych to świadczenie jednorazowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *