Pożyczka 5000 zł – kto może ją otrzymać? Jak działa pożyczka gotówkowa z Urzędu Pracy? Warunki jednorazowej, bezzwrotnej pożyczki.

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Chcesz zdobyć dodatkowe finansowanie na rozkręcenie firmy? Sprawdź, jak działa jednorazowa pożyczka 5000 złotych z Funduszu Pracy. Dzięki temu pokryjesz niektóre koszty prowadzenia działalności.

W czasach kiedy gospodarka jest mocno niepewna, instytucje rządzące oferują pomoc przedsiębiorcom. Wiele osób, aby utrzymać swoje firmy, potrzebuje dodatkowych środków pieniężnych na pokrycie ich bieżącej działalności. W ramach rządowej pomocy otrzymasz nawet do 5000 złotych bezzwrotnej pożyczki gotówkowej. Wystarczy, że prowadzisz działalność gospodarczą i złożysz wniosek o pożyczkę. Pożyczka 5000 złotych w ramach tarczy antykryzysowej dostępna jest dla wszystkich przedsiębiorców, którzy spełniają jej kryteria. Jakie? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.

COVID-19 a pomoc rządowa dla przedsiębiorców – co warto wiedzieć?

Kiedy COVID-19 nie ustępuje, gospodarka odnotowuje mocne wahania. Z tego względu wielu przedsiębiorców odnotowuje straty. Prowadzisz własną działalność w branży gastronomicznej lub innej zagrożonej skutkami pandemii? Koniecznie dowiedz się, jaka forma pomocy ci przysługuje. Pożyczka 5000 złotych to pomysł ustawodawców w ramach tarczy antykryzysowej. Otrzymasz ją, jeśli spełnisz z góry określone kryteria.

Sprawdź!
Jak pożyczyć pieniądze od znajomego - porady

Komu może zostać udzielona pożyczka 5000 złotych?

Bezzwrotną pożyczkę udziela się mikroprzedsiębiorcy (i nie tylko), który wypełni stosowny formularz. Sam wniosek o pożyczkę 5000 złotych złożysz w Urzędzie Pracy lub wybranym biurze rachunkowym. Wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz też na stronach rządowych. Sama procedura wnioskowania o pożyczkę 5000 złotych nie jest skomplikowana. Instytucje państwowe uprościły ten proces do minimum. Dzięki temu każdy przedsiębiorca radzi sobie z tym bez problemu. Chcesz wiedzieć, jak złożyć wniosek? Zrobisz to:

 • osobiście;
 • korespondencją tradycyjną;
 • online;
 • poprzez profil zaufany.

Umorzenie pożyczki 5000 złotych – jak uniknąć spłaty zobowiązania?

Pożyczka 5 tysięcy złotych dostępna jest dla przedsiębiorców poszukujących pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności. Chcesz skorzystać z możliwości umorzenia całkowitej kwoty pożyczki? Masz taką opcję. Jako przedsiębiorca nie zamykaj swojej firmy przez minimum 3 miesiące od czasu otrzymania dodatkowych środków. Jeśli to zrobisz, musisz spłacić dług zgodnie z okresem spłaty wynikającym z ustawy w terminie do 12 miesięcy.

Czy należy złożyć wniosek o umorzenie długu?

Aby otrzymać pożyczkę, musisz złożyć stosowny wniosek. Jeśli chodzi jednak o umorzenie, zasady są zupełnie inne. W tym przypadku pożyczka bezzwrotna zostanie umorzona automatycznie, kiedy spełnisz powyższe warunki. Nie musisz więc składać wniosku o umorzenie.

Jakie dokumenty są wymagane do pożyczki bezzwrotnej od rządu?

Decydujesz się na opcję pomocy w ramach tarczy antykryzysowej? Pożyczka 5000 złotych na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to dobry wybór. Ubiegaj się o nią, jeśli sytuacja finansowa twojej firmy uległa pogorszeniu. Oprocentowanie w tym przypadku wynosi zaledwie 0,05% stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Do podstawowych dokumentów, jakie są wymagane, zaliczamy:

 • wniosek o udzielenie pożyczki;
 • dokumenty finansowe przedsiębiorstwa;
 • kopię pełnomocnictwa, jeśli wniosek składa pełnomocnik.
Sprawdź!
Pożyczka na zakup samochodu używanego – co należy wiedzieć?

Oczywiście wszystkie formularze i aktualnie obowiązujące przepisy odnoszące się do spłaty pożyczki, znajdziesz w serwisie praca.gov.pl oraz na innych stronach rządowych.

Pożyczka 5000 złotych – warunki finansowania

Oprocentowanie zmienne nie dotyczy tego typu form finansowania. W ramach pożyczki 5000 złotych otrzymasz dodatkowe środki na niskim, stałym oprocentowaniu, które wynosi tylko 0,05%. Pamiętaj, że na spłatę takiego zobowiązania masz maksymalnie 12 miesięcy.

Kto udziela finansowania 5000 złotych w ramach tarczy antykryzysowej?

Pożyczkę 5000 złotych z niskim RRSO udziela przede wszystkim starosta powiatu lub prezydent miasta. Pamiętaj, że zwierzchnictwo nad danym urzędem zawsze sprawuje dyrektor odpowiadającego Urzędu Pracy. Dodatkowo starosta jest w pełni uprawniony do egzekwowania roszczeń wobec niespłaconych pożyczek.

Kto może wziąć 5000 pożyczki bezzwrotnej z Funduszu Pracy?

Z tej formy finansowania może skorzystać każdy mikroprzedsiębiorca, który spełnia łącznie następujące warunki:

 • zatrudnia średniorocznie mniej niż 10 pracowników;
 • osiąga roczny obrót netto ze sprzedaży towarów oraz usług nieprzekraczający 2 milionów euro.

To podstawowe warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc z Funduszu Pracy. Pamiętaj, że o pożyczkę 5000 złotych możesz ubiegać się nawet jeśli nie zatrudniasz ani jednej osoby. Do pozyskania finansowania na tę niewielką kwotę, wykaż tylko konkretne koszty związane z prowadzeniem działalności. W przeciwnym razie urząd może odmówić ci udzielenia pożyczki. Koszty, które bez problemu uwzględnisz na etapie wnioskowania, to, między innymi:

 • składki ZUS;
 • leasing samochodu i innych pojazdów mechanicznych;
 • czynsz za biuro lub magazyny;
 • opłaty księgowe.
Sprawdź!
Pożyczka na wesele. Czy warto ją zaciągnąć?

Pamiętaj, że im większe są koszty prowadzenia firmy, tym większe masz szanse na otrzymanie środków w ramach tarczy antykryzysowej. Pożyczka 5000 złotych to stosunkowo niewielka pomoc, ale przydatna, szczególnie dla niewielkich działalności gospodarczych.

Czy warto skorzystać z pożyczki rządowej 5000 złotych?

Potrzebujesz pomocy finansowej? Twoja firma w okresie pandemii ma problemy z płynnością środków? Koniecznie zastanów się, czy bezzwrotna pożyczka 5000 złotych jest dobrym pomysłem. To dodatkowe środki, które przeznaczysz na pokrycie bieżącej działalności gospodarczej. W ten sposób zmniejszysz swoje miesięczne wydatki, chociażby na krótki okres. Obecnie pożyczka na 5 tys. złotych dostępna jest dla wszystkich przedsiębiorców, którzy spełniają ustawowo wymagane kryteria.

Pamiętaj, że finansowanie tego typu otrzymasz tylko jeśli prowadziłeś działalność przed datą 1 kwietnia 2020 roku. W przeciwnym razie finansowanie dla twojej firmy nie będzie dostępne. Co ciekawe, tę pożyczkę połączysz bez problemu z innymi rządowymi programami wsparcia. Pamiętaj też, że pożyczka 5000 złotych to świadczenie jednorazowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *