Kredyt na wykończenie domu – na czym polega?

Planując budżet na zakup domu, powinniśmy zawsze brać pod uwagę również kwotę na jego wykończenie, nawet jeśli kupujemy dom od dewelopera. Kredyt hipoteczny przyznawany jest na zakup hipoteki, ale również otrzymać można kredyty na wykończenie domu. Istnieją też inne metody kredytowania, jeśli chcemy wykończyć dom. Tłumaczymy w poniższym artykule, na czym dokładnie polega kredyt na wykończenie domu, jakie są rodzaje kredytów, którymi można sfinansować remont i co zrobić, by je otrzymać.

Kupno domu to ogromny wydatek, ale jego wykończenie może nawet kosztować drugie tyle, szczególnie jeśli dom jest bardzo duży i chcemy urządzić go całego na raz. Zobacz jakie opcje kredytowania na wykończenie domu są możliwe.

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu to obecnie najkorzystniejsza opcja, jeśli bierzemy również kredyt na jego zakup, wystarczy dopisać dodatkowy wniosek kredytowy na remont. Musi być on dobrze obliczony, więc trzeba się do wypełniania czasochłonnych wniosków dobrze przyłożyć. Pamiętajmy, że nie wszystko można sfinansować kredytem hipotecznym. Do rzeczy, których nie kupimy na kredyt, nalezą meble takie jak: kanapy, krzesła, łóżko.

Na kredyt hipoteczny wykończyć możemy: podłogi schody, sufity, tynki, siany wewnętrzne, parapety wewnętrzne, instalacje: wodno-kanalizacyjną, CO, elektryczną, gazową, zakup armatury łazienkowej i kuchennej, malowanie. Jednym słowem elementy, które chcemy wykańczać, muszą być trwałe.

Sprawdź!
Pozabankowa karta kredytowa - na czym polega oferta Halvo?

Jedynie na wykończenie domu w stanie surowym  zamkniętym otrzymamy kredyt hipoteczny ze specjalnym celem. Dom taki musi mieć dach, drzwi i okna.

Należy pamiętać, by gromadzić wszystkie faktury i rachunki, którymi finansowaliśmy wykończenie domu, gdyż bank w każdej chwili może poprosić nas o rozliczenie.

Dużym plusem takiego kredytowania wykończenia domu jest fakt, że raty rozłożone są na lata spłacania całego kredytu hipotecznego oraz kwota, którą dostaniemy, może być naprawdę nieporównywalnie wyższa ani przy innych pożyczkach.

Pożyczka hipoteczna na wykończenie domu

Pożyczka hipoteczna niewiele różni się od kredytu hipotecznego na wykończenie domu. Jedną z różnic jest jednak fakt, że wydać ją można na wszystko, w tym na meble. Minusem natomiast, że jest wyżej oprocentowana, bo jest to zwykle 5% w skali roku, co czyni ją dużo mniej korzystną od kredytu hipotecznego z dodatkowym celem na wykończenie domu.

Wymagania stawiane przez bank, by uzyskać pożyczkę hipoteczną, są praktycznie takie same jak w przypadku kredytu, a są nimi między innymi dobra zdolność kredytowa czy wiek.

Kredyt gotówkowy na wykończenie domu

Kredyt gotówkowy na wykończenie domu stawia zupełnie inne możliwości i ograniczenia niż kredyt czy pożyczka hipoteczna. 

Kredyt gotówkowy ma tę zaletę, że można wydać go na cokolwiek związanego z celem remontowym i mogą być to meble. jak i elementy dekoracji domu, a nie tylko rzeczy stałe. Szybkość przyznawania kredytu gotówkowego oraz ilość złożonych dokumentów jest znacznie korzystniejsza. Niestety nie dostaniemy w tym wypadku aż tyle pieniędzy, ile moglibyśmy otrzymać  przy pozostałych metodach kredytowania wykończenia domu. Oprocentowanie również nie będzie tak korzystne i spłata  nie będzie aż tak rozłożona w czasie.

Sprawdź!
Jak nadpłacić kredyt hipoteczny w mbanku, by zaoszczędzić setki złotych

Aby uzyskać kredyt gotówkowy na wykończenie domu, będziemy musieli złożyć w banku następujące dokumenty:

  • Dowód osobisty lub paszport
  • Rozliczenie PIT-37 z roku poprzedniego
  • Zaświadczenie od pracodawcy
  • Wyciąg z konta z ostatnich kilku miesięcy (czasem wymagane jest 12 miesięcy)
  • Umowa deweloperska lub przedwstępna i numer księgi wieczystej nieruchomości
  • Kosztorys prac wykończeniowych i program użytkowy budynku

O co pytać dewelopera?

Kupno domu od dewelopera na kredyt jest wielkim przedsięwzięciem. Samo przyznanie kredytu wymaga składania wielu dokumentów, a to tylko część naszych zmagań. Kupując dom na umowę deweloperską, szczególnie jeśli inwestycja nie jest jeszcze ukończona ani rozpoczęta, powinniśmy mieć do dewelopera mnóstwo pytań i dokładnie przeanalizować prospekt informacyjny i umowę. Zobacz, o co zapytać dewelopera, podpowiadają specjaliści firmy Pewny Lokal. Jeśli sam nie czujesz się pewnie w kontakcie z deweloperem, pomogą oni na każdym etapie kupna domu, włącznie z pytaniami do dewelopera i analizą wszelkich dokumentów. Dzięki usługom firmy Pewny Lokal nie zostaniesz oszukany, a żadna z kwestii nie zostanie przemilczana. Pomagamy również w odbiorach domów od dewelopera, tak by wszelkie ewentualne usterki zostały wpisane do protokołu odbioru i naprawione. Zobacz: o co pytać dewelopera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *